Pilatesystem Bursa


Adres  :
Üçevler Mahallesi Özkan Sokak Kat:1 Daire: 16120 Nilüfer/BURSA

Telefon: 0541 741 24 37

E-mail : pilateswithmeltem@outlook.com
  • slide3.jpg

    slide3.jpg

  • slide1.jpg

    slide1.jpg

  • slide2.jpg

    slide2.jpg

 

Reformer Pilates

Son yılların egzersiz trendi reformer pilates, standart pilatesten farklı olarak pilates reformer makinesi kullanılarak yapılıyor. Mat temelli pilatesten daha yoğun ve dinamik olan reformer pilates, egzersiz çeşidinin geniş olmasıyla da özellikle kas yapısını güçlendiriyor. Peki tam olarak reformer pilates nedir? Ne işe yarar ve neden yapmalısınız? Yakından bakalım…

Reformer pilates nedir sorusu ile başlayacak olursak; Reformer pilates aleti ilk olarak 1. Dünya Savaşı sırasında yaralı askerlerin yatakta tedavisi için Joseph Pilates tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Duvarlara ve yataklara takılan yaylar ile hastalara yaptırılan egzersizler, günümüz reformer aletinin ilk denemeleri olmuştur. Bu denemelerle hastalar yataktan kalkmak zorunda olmadan iyileşmişlerdir. Bu durum aslında reformer
Pilates Ne İşe Yarar?
sorumuzun da basit bir cevabıdır.

Reformer pilates, özellikle eklemlere aşırı yük bindirmeden güçlü kas yapısı oluşturmada avantajlı bir yöntemdir. 100 ayrı egzersiz yapılmasına imkan veren reformer pilates aleti sayesinde kas dayanıklılığı, laktat toleransı, periferik eklem stabilitesi, kas kuvveti, denge, koordinasyon gibi sporcular için önemli konular üzerinde çalışılabilmektedir. Reformer pilates hareketleri vücudun belirli bölgelerini çalıştırmaktadır.

Ayrıca rehabilitasyon amaçları için kullanılan reformer pilates egzersizleri, kişinin yatay bir hareket düzleminde egzersiz yapmasına ve bacakları boyunca ağırlık yüklenmesine izin vermediği için eklemlerin yenilenmesi ve güçlenmesi açısından önemlidir.
Günümüzde hemen hemen tüm pilates stüdyolarında öğretilen reformer pilates teknikleri, kısa sürede kaslarını güçlendirmek ve sıkılaşmak isteyenlerin tercihidir.
Reformer Pilates Nasıl Kullanılır?
Peki reformer pilates ne işe yarar ve reformer pilates aleti nasıl kullanılır? Reformer pilates aleti, çok yönlü şekilde kullanılabilir. Reformer pilates egzersizleri; oturma, ayakta durma, kayışları çekme, ayak çubuğunu itme, ayak çubuğuna oturtulmuş, omuz bloklarına oturtulmuş, ek donanım, baş aşağı, yana doğru ve çeşitli çeşitlemelerle yapılabilir. Reformer aleti kullanılarak farklı uzunluklarda, esneklikte ve dengede reformer pilates hareketleriayarlanabilir.
Aletli pilates genel olarak 2 ya da 3 günü 1 saatlik ya da 50 dakikalık dersler halinde yapılır. İlk ay sonunda fark gözle görülür hale gelir. Pilates eğitmenleri aletin nasıl kullanılacağını anlatırken hareketleri uygulamalı olarak gösterirler. Pilates aletinin kullanımı ilk ders kolay hareketlerle başlar, sonlara doğru zor ve daha fazla güç gerektiren hareketler yapılır.
Reformer pilates hareketleri kişinin vücut ihtiyaçlarına göre değişebilir. Reformer pilates egzersizleri düzenli yapıldığında hızlı bir gelişim kaydedilir.
Reformer Pilates Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?
Reformer pilates egzersizleri ve hareketlerinin temel amacı; vücudun esnemesini sağlamak, tüm kas gruplarını harekete geçirmek, denge merkezini düzetmek ve yağ yakımını kolaylaştırmaktır. Ayrıca kas, eklem ve sırt ağrılarını azaltmak; kişiye esneklik ve koordinasyon becerisi kazandırmak da amaçlanmaktadır. Bu nedenle çok yönlü ve faydalı bir egzersiz sistemidir.
Reformer pilates, bu amaçlarını sistemli çalışma bütünüyle gerçekleştirir. Ayrıca reformer pilatesin yararları:
    - Kişiye daha iyi bir duruş, zarafet ve esneklik kazandırır.
    - Sırt ve bel ağrılarını hafifletir. Reformer pilatesin avantajları arasında özellikle çalışanların en çok faydalanacağı madde budur.
    - Egzersizler, güçlü kemikler oluşturmak için yeterli direniş ve hareket çeşitliliği sağlar.
    - Yıpranmadan uzun, kuvvetli kaslara ulaşmanın anahtarlarından biridir. Aletli pilatesin yararları arasında güçlü kas sistemi oluşturmak vardır.
    - Aletli pilatesin avantajları arasında bölgesel çalışabilme imkanı da gelir. İncelmek istediğiniz bölge üzerinde sıkı bir çalışma yaparak forma girebilirsiniz.
    - Reformer pilates sayesinde eklemlere daha az yük biner.
    - Reformer pilatesin yararları arasında hızlı yağ yakmak da vardır. Kalori yakma oranınız artar ve kaslarınız güçlenir.
    - Kan dolaşımını hızlandırır.
    - Reformer pilatesin avantajları arasında rahat uygulanması da yer alır. Yer çekiminin daha az hissedilmesinden dolayı egzersizler rahatlıkla uygulanır.
    - Aletli pilatesin yararları arasında alt karın kaslarını güçlendirmesi de yer alır. Özellikle doğum sonrası göbek sarkıklığından şikayeti olanlar için iyi bir çözüm olacaktır.
    - Omurga kaslarını çalıştırarak duruşu düzelten reformer pilates, kambur duruşu düzeltir.
    - Reformer pilatesin yararları arasında sporcular için de maddeler var elbette. Aletli pilates sporcularda sakatlanma riskini en aza indirir.
    - Reformer pilates faydaları arasında boyun ve bel fıtığı riskini azaltması da yer alır.
    - Aletli pilates yapanlar doğru nefes almayı da öğrenirler.
    - Tüm kas grubu çalıştığı için vücut orantılı bir şekilde şekle girer.
    - Reformer pilatesin avantajları arasında bel ve karın görünümüne de yararı vardır. Güçlü bir karın ve güçlü bir bel oluşturur.
    - Kişinin dayanıklılığını arttırır.
    - Reformer pilatesin faydaları arasında konsantrasyon yeteneğini güçlendirmesi de yer alır.
    - Aletli pilates aynı zamanda stresi de azaltır.
    - Kan dolaşımı hastalıkları ve eklem rahatsızlıkları oluşmasını engeller.
Reformer pilatesin yararları kişiden kişiye değişmektedir. Ancak genel olarak aletli pilatesin yararları bunlardır. Siz de elinizi çabuk tutarak aletli pilatese başlarsanız en kısa sürede yararını görürsünüz.
Reformer Pilates Zayıflatır mı?
Reformer pilatesin yararları saymakla bitmiyor. Aletli pilates yapmaya başlayanların en büyük merakı ise zayıflayıp zayıflamayacakları oluyor. Cardio egzersizi olmayan reformer pilateste; kalori yakılması hedeflenmese de kişinin yağ yakması ve sıkılaşması mümkündür. Yapılan hareketler özellikle karın bölgesinde ve bacaklarda incelmeyle sonuçlanır.
Reformer pilates egzersizleri vücudun şekle girmesinin yanında kilo vermeyi destekleyen hareketler içerir. Aletli pilateste uygulanan tekniklerle özellikle kadınlarda daha iyi sonuç gözlemlenir. Her yaş grubunun yapabileceği reformer pilates, kişinin hayatına bambaşka bir bakış açısı katacaktır. Sağlıklı yaşamayı ilke edinen herkesin mutlaka denemesi gereken reformer pilates, yaşam biçiminiz haline gelecektir.
Pilatesin çıkış noktasını değil ama aletli pilatesin insan vücudunda ne gibi değişimlere sebep olduğunu merak ediyorsanız:
Her şeyden önce aletli pilatesin mat üzerinde yapılandan (matwork) ana prensip olarak hiçbir farkının olmadığını söylemeliyiz. Üstelik aletli pilatese başlamadan önce matwork yapmanın gerekli olmadığını da net olarak söyleyebiliriz. Hiç spor yapmamış biri olsanız bile aletli pilatese bir tayt, esnek bir ayakkabı ve spora uygun bir tişörtle kolayca başlayabilirsiniz.
Ancak şunu belirtmekte fayda var. Aletli pilates ve matwork konsantrasyon, kontrol, stabilizasyon, akıcılık, doğruluk ve nefes ortak prensiplerine sahip olsalar da hareket zenginliği ve zorluk anlamında aletli pilatesin matwork’ü geçtiği de kabul etmek gerek.
Aletli pilateste kullanılan Reformer, Cadillac, Wunda Chair, Spine Corrector, Ladder Barrel gibi aletler sayesinde yüzlerce farklı hareketi bu aletler üzerinde yapabilirsiniz. En zorlu akrobatik hareketleri, germe, esneme ve denge hareketlerinin de en zorlarını da yine bu aletler sayesinde yapabilir, vücudunuzu muhteşem bir görünüme birkaç derste kavuşturabilirsiniz.
Omurgayı Hizalar ve Postürü Düzeltir
Bu konuda en hızlı etkiyi alacağınız spor kuşkusuz pilatestir. Vücudun tamamını çalıştıran, esnekliği ve dengeyi en üst seviyede tutan hareketler sayesinde sadece 10 derste bile sırtınızın dikleştiğini, omurganızın rahatladığını hissedebilirsiniz.
Özellikle skolyoz tedavisi (omurilik eğriliği) için pilatese başlayacakların harika sonuçlar aldığını da belirtmeliyiz.
Sırt ve Boyun Ağrılarını Yok Eder
Eğer kronikleşen omuz ve sırt ağrılarınız varsa; pilatesin gücünden mutlaka faydalanmalısınız. Aletli pilateste bulunan dirençli yaylarla yapacağınız egzersizin en önemli etkisi artan esnekliğinizdir. Çünkü esnekliğinizin artması, o bölgedeki bağ dokunuzun güçlenmesine, bu sayede yırtık ve zedelenmelere karşı boynunuzun çok daha dirençli olmasını sağlar.
Eğer masa başında bir işte çalışıyor ve uzun saatler hareketsiz kalıyorsanız, kronikleşen boyun ve sırt ağrılarınız için haftada 2 ders pilatesle mucize sonuçlar alabilir, gelişen omuz ve sırt kaslarınızla yaza bomba gibi girebilirsiniz.
Kasları Uzatır
Vücudun tamamını aynı anda ve eşit düzeyde çalıştırabilmesi ile vücudun kas yapısını dengeleyen pilates, ritmik bir biçimde yapılan itme ve çekme hareketleriyle de kasların güçlenmesine ve uzamasına yardımcı olur. Bu da vücudunuzun daralarak ve uzayarak kilo vermemiş dahi olsanız birkaç kilo vermişsiniz gibi algılanmasını sağlar. Evet, pilatesle kilo veremezsiniz ama çok daha iyisini yaparak fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.
Denge ve Güç Katar
Pilatesle, varlığından haberdar bile olmadığınız kaslarınızın çalıştığını görünce hissedeceğiniz mutluluğu tarif edemeyiz ama birkaç pilates dersinden sonra vücudunuzun vereceği fiziksel tepkinin hayli hoşunuza gideceğini garanti edebiliriz. Üstelik kocaman şişik pazulara sahip olmadan güçlendiren ve vücut direncini artıran tek spor olması, kadınların bu spora neden bayıldığını açıklamaya yetiyor.
Denge ise bu sporun adeta vazgeçilmezi. Yapılan her harekette, hareketler arası geçişlerde… Bu sporda denge her yerde! İlk başlarda dengede duramayacak, hareketi yaparken düşeceksiniz belki ancak zamanla ve hareketler zorlaştıkça imkansız gibi görünen hareketleri nasıl yaptığınıza siz bile şaşıracaksınız.
Ayrıca pilatesin mucidi Joseph Pilates’in ilk zamanlar bu spora Kontroloji Methodu demesinden de anlaşılacağı gibi zihin ve beden bağlantısına odaklanarak vücut farkındalığı yaratan bu sporda denge her şey!
  
Adres  : Üçevler Mahallesi Özkan Sokak Kat:1 Daire:2 16120 Nilüfer/BURSA
Telefon: 0541 741 24 37
E-mail : pilateswithmeltem@outlook.com